Guinea Airways (mainland) to Airlines of South Australia -

Flight Crew List.

† Denotes killed in the line of duty


Armenores, Chris 'Golden Greek'
Joined Guinea Airways 1/5/1957. Became a Captain 3/10/1963. Captain on DC-3s. Transferred to Ansett during the 1960s
Austin, Victor Cecil ‘Cec’
Captain. Resigned to join T.A.A.
Banks, Peter
 
Banks, Stanley 'Stan'
First Officer on Lockheed Lodestars
Bashford, John 'Jack'
First Officer. Resigned to join D.C.A.
Beardmore, M
First Officer F.27s 20/8/1982
Bishop, Ronald 'Ron'
First Officer. Resigned to join K.L.M.
Black, David W.
Previously flew with Ansett. First Officer on F.27s. Transferred back to Ansett
Bleakley, J
Group Discussion Leader circa 1984
Booth, William ‘Bill’
Previously flew with A.N.A., ANSETT-ANA and Airlines of N.S.W. Transferred to Airlines of South Australia in July 1960; Check Captain on Piaggio P.166, Convair CV-440 and F.27s in 1965. Chief Pilot in January 1969. Later became the Assistant Operations Manager. Retired on 13/8/1981 having flown over 27,000 hours
Brown, Ronald 'Ron'
Captain
Buckley, Noble Sydney Douglas ‘Nobby’
Joined Guinea Airways in 1937. Captain on DH-89, Lockheed L10A Electra, Lockheed L-14 Super Electra and DC-3s. Was also endorsed on the Messerschmitt 108 and Austers. Chief Pilot June 1946 to January 1960
Cameron, Duncan Gordon
Joined the company in 1939. Captain on Lockheed L-14 Super Electras and Lodestars. Chief Pilot 2/1940 - 4/1942. Killed in the crash of Lockheed Super Electra VH-ADY on 21/4/1942
Catt, Frederick 'Fred'
Captain
Chapman, John
Captain on L-10A Electras. Chief Pilot 4/1942 - 6/1946. Resigned to join T.A.A.
Chaseling, Eric H.
Previously flew with A.N.A. Training School, Ansett Airways and Zinc Corporation / Associated Airlines. Captain on Lockheed L-14s. Later the Operations Manager
Chater, Eric J.
Captain on Lockheed L-10A Electras. Later became the General Manager
Christmas, Raymond S. 'Ray'
Captain. Resigned to join Australian National Airways
Clarke, Cecil R. 'Cec'
Ex R.A.A.F. Previosly flew with RVAC, MMA and Ansett Airways. Joined the company 8/1938. Captain on Lockheed L-10A and L-14s. Killed in the crash of Lockheed L-14 VH-ABI on 18/1/39
Cook, Harold Oliver
Previously flew with Adelaide Airways. Joined the company 11/1936. Endorsed on Messerschmitt 108B Taifun. Chief Pilot 11/1936 - 2/1940. Resigned to join R.A.A.F
Corlette, James 'Jim'
Ex R.N.S.W.A.C. Previously flew with North Queensland Airways. First Officer on Lockheed L-10As. Later flew with the R.A.A.F. and Butler Air Transport. Flew for the Commonwealth Bank as First Officer on DC-3 VH-CBA
Cox, R.
Captain on F.27s 31/8/1982
Crabbe, Alan J.
Captain on F.27s. Also flew with Ansett and Airlines of N.S.W.
Davies, Arthur
 
De Santis, M
First Officer on F.27s 28/5/1982
Deed, Arnold
Captain on piaggio P.166B
Donegan, Don
Captain. Resigned to join T.A.A.
Donegan, Peter I.
Previously flew with M.M.A. Endorsed on Messerschmitt 108B.1 Taifun. Killed in the crash of Lockheed L-14 VH-ABI on 18/1/39
Donovan, Robert 'Bob'
Captain. Resigned to join T.A.A.
Downing, C. (Dr)
Medical Officer and First Officer. Retired from flying
Edgerton, Ulrich Gorham 'Edgy'
Previously flew with A.N.A. Flew Lockheed L-10, L-14 and DH-89s. Returned to A.N.A. in 1942. Later flew with ANSETT-ANA
Edgley, P.
First Officer on F.27s 28/5/1982
Edwards, Lionel
Ex R.A.A.F. Joined Guinea Airways in 1951 flying DC-3s. Captain on DC-3s 1/7/1958. Endorsed on DC-3, Convair CV-440, P.166B and F.27s. Retired early 1983 after 22,000 hours
Eggerton, Ulrich G.
First Officer on Lockheed L-10As. Later flew with Ansett
Evans, James 'Jim'
First Officer on F.27s. Later Captain on F.27s
Falduto, Dominic Francis
First Officer on F.27s 9/7/1992
Fitzgerald, Mike
Captain. Resigned to join T.A.A.
Flanagan, Ronald Victor ‘Ron’
First Officer. Resigned to join T.A.A.
Foreman, Clive
Captain. Resigned to join T.A.A.
Garden, Kenneth G.
 
Giles, Roger Brantingham
First Officer. Resigned to join QANTAS
Gill, Frank P.

Seconded to Guinea Airways from the R.A.A.F. 7/1943. Killed in the crash of DH-89 VH-UBN 20/7/1944

Gillespie, Desmond A. 'Des'
Previously flew with A.N.A. Endoresed on Fairchild 24W-41A Argus II, DH-83 Fox Moth and Austers. Captain on F.27s. Later became the Assistand Operations Manager. Resigned to join Connellan Airways
Gillies, J.
Captain on F.27s 2/4/1982
Godsell, Robert Charles ‘Bob’
Captain on Lockheed L-10A Electras. Resigned to fly the Commonwealth Bank's DC-3 VH-CBA
Gray, Charles Henry ‘Charlie'
Previously flew with Guinea Airways (New Guinea). Endorsed on DH-83 Fox Moths, Lockheed L-10A, L-12, L-14 and DC-3s. Resigned to join A.N.A. and later T.A.A.
Gray, William T. ‘Bill’
Previously flew with Guinea Airways (New Guinea). Captain on Lockheed L-14 Super Electras. Killed in the crash of Lockheed L-14 VH-ADY on 21/4/1942
Gregory, William G. 'Bill'
Joined the company in the 1950s. Became a Captain 18/10/1971. Flew DC-3, CV-440 and F.27s
Groves John Rainsford
Captain on Lockheed Lodestars. Resigned to join T.A.A.
Hallifax, Anthony D. 'Tony'
Flew with A.S.A. from 1962 to 1974. Transferred to Ansett in 1974
Harris, Geoffrey G.
Previously flew with M.M.A. Joined company in 1973 as First Officer. Later became a Captain on F.27s. Member of the Training Manual Panel. Transferred to Ansett
Healey, Len G.
Father of William Healey. Captain
Healey, William 'Bill'
Son of Len Healey. Previously flew with South Australia Air Ambulance. Joined A.S.A. 8/1981 as First Officer on F.27s
Heath, Edwin Bowman ‘Bert’
Previously flew with Guinea Airways (New Guinea). Captain on Lockheed L-10As
Hellman, Geoffrey Bruce
Captain on F.27s 5/2/1982. Transferred to Ansett. Member of Training Panel circa 1984
Hill, Noel
First Officer. Resigned to join T.A.A.
Hodges, N.
First Officer 1984
Hoey, M.
First Officer on F.27s 26/8/1982
Holle, S.
First Officer on F.27s 14/6/1982
Hopkins, G.
Captain on F.27s 26/3/1982. Resigned to join T.A.A.
Home, Kenneth R. 'Ken'
Ex Aero Club of South Australia. Captain. Resigned to join T.A.A.
Hornsby, C.
Captain on F.27s 10/9/1982
Hughes, Hugh
Previously flew with Guinea Airways (New Guinea). Captain on Lockheed L-10A and L-14s. Resigned to join Royal Victorian Aero Club in 1938 as Chief Flying Instructor
Hutchinson, Geoff
First Officer
Inglis, Graham A.
First Officer on F.27s. Was the F/O on the last ASA service Adelaide-Woomera-Adelaide on 20/4/1979. Later flew with Ansett W.A. and Ansett Air Freight
Jacobs, L.
 
Janus, R.
First Officer on F.27s 24/1/1982
Johnston, Murray
First Officer
Jukes, John A.
Previously flew with Guinea Airways (New Guinea). Senior Pilot. Check Captain on Lockheed l-14s. Killed in the crash of Lockheed L-14 VH-ABI on 18/1/1939
Junner, Peter
 
Kreig, Eric J.
Captain. Resigned to join T.A.A. Later flew with Connair
Lang, James 'Jim'
Previously flew with Guinea Airways (New Guinea). First Officer on Lockheed L-10A Electras
Leonard, Patrick 'Pat'
Captain
Lewis, William Robert Vivian ‘Bob’
Resigned to join A.N.A.
Maguire, Michael B. 'Mike' or 'Magot'
Transferred to M.M.A. and later Ansett
Makin, Guy St. John
First Officer on F.27s. Transferred to Airlines of Western Australia 5/10/1981
Mason, Grant
Previously with T.A.A. Joined Airlines of South Australia 1/1966 as First Officer on DC-3s. First Officer on CV-440 and F.27s. Gained command 11/ 1976. Training Captain mid 1978. Check Captain 1981. Assistant Operations Manager. Became the Operations Manager 7/1983. Resigned 11/1987 due ill health
Matthews, S.
First Officer on F.27s 17/9/1982
McCoy, Keith
Previously flew with Silver City Air Taxis. Joined Guinea Airways 1/5/1957 as First Officer on DC-3s. Transferred to ASA when G.A.L. was taken over. Flew DC-3, Convair CV-440 and F.27s. Became Captain on DC-3s 26/5/1969. Captain on F.27s 1973. Seconded to ANSETT-ANA 1974 to 1975. Flew the last ASA service Adelaide-Woomera-Adelaide 20/4/1979. Retired 30/1/1985 having flown some 16,500 hours
McPartland, D. V.
Joined A.S.A. 12/7/1960
Miller, Mark
Son of William Miller
Miller, William 'Bill'
 
Moore, Lawrie
 
Moore, Richard E.
Joined A.S.A. 14/8/1967 as First Officer on F.27s. Resigned to join Compass
Mooy, Anthony ‘Tony’
Previously flew with Airlines of N.S.W. Transferred to Airlines of South Australia in 3/1962 as First Officer on DC-3s. Became a Training Captain and later a Check Captain. Was Assistant Operations Manager and F.27 Flight Captain 13/8/1981. Operations Manager and Flight Manager F.27s. Transferred to Air N.S.W. when A.S.A. closed 6/1986.
Morris, K. M.
 
Neal, Edgar Hurlstone ‘Ted’
 
O’Dea, Frank Thomas ‘Tommy’
Previously flew with Guinea Airways (New Guinea). Captain on Lockheed L-10A
O’Hagan, John J.
Previously flew with A.N.A. Initially flew charter work for R.F.D.S. then survey flighys for South Australian Mines Dept. Gained captaincy in 1965. Flew P.166B, DC-3, CV-440 and F.27s. Retired 14/6/1982 having flown 18,700 hours
Oldcastle, Wallace
Previously flew with Gibbes Sepik Airways and Skyways of London. Joined Guinea Airways 9/1955 as First Officer on DC-3s. Transferred to Ansett after a short period
Pannell, Bronte
First Officer. Resigned to join K.L.M.
Pepperday, Robert Godfrey ‘Bob’
Captain. Resigned to join T.A.A.
Perry, Thomas Alan
 
Preston, Bunny
First Officer. Resigned to join T.A.A.
Prior, D.
First Officer on F.27s 29/1/1982
Ray, Robert Reginald ‘Bob’
Captain. Resigned to join T.A.A.
Robertson, Phillip
Joined Airlines of South Australia 8/1981 as First Officer on F.27s
Robins, William John 'Johnny'
Also flew for Guinea Airways (New Guinea). Captain on Lockheed L-14s
Robinson, S.
First Officer on F.27s 23/9/1982
Ross, Leslie H. 'Les'
Previously flew with Guinea Airways (New Guinea).
Sands, William Roy
Captain on F.27s
Schubert, Leonard Edgar ‘Snow’
Previously flew with Guinea Airways (New Guinea). Resigned to fly with K.L.M., T.AA., B.C.P.A. and QANTAS
Scott, Ernest Dallas
Ex R.A.A.F. Joined Guinea Airways in 1937. First Officer then Captain on Lockheed L-10As
Shaw, Thomas Benjamin ‘Tom’
Captain. Resigned to join T.A.A.
Shelton, Harold L.
Previously flew with A.N.A. Joined Guinea Airways during 1941. Seconded to Department of Aircraft Production during WWII. Later flew with A.N.A.
Shortland, Cliff
 
Small, William Joseph ‘Bill’
Captain. Resigned to join A.N.A.
Smith, C.
First Officer on F.27s 3/8/1982
Stanley, Noel J.
Joined Airlines of South Australia 8/1981 as First Officer on F.27s. Seconded to Polynesian Airlines 1985 / 1986 flying Nomad N22 and N24s. Returned to Ansett in 1987
Steele, Kenneth W.
Seconded from A.N.A. as Senior Captain. Initially flew in New Guinea in G31 and Ford Tri-Motors. Became Flight Superintendent. Became Manager after Eric Chaseling. Joined the R.A.A.F. in WWII. Returned to A.N.A. 8/1945
Still, James Archibald ‘Jim’
Previously flew with A.N.A. Endorsed on Piaggio P.166B. Captain on F.27s. First Flight Superintendent for Airlines of South Australia. Became Operations Manager. Retired in 1976
Taber, Bruce Murray
Captain. Resigned to join T.A.A.
Tait, Ronald Grainger ‘Ron’
Previously flew with A.N.A.
Taylor, Walter James 'Wal'
Previously flew with A.N.A. and ANSETT-ANA. Transferred to Airlines of South Australia. Training Captain and Check Captain on DC-3 and F.27s. Retired 1/1981 after 22,000 hours plus due to ill health.
Thomas, Keith M.
Captain
Trood, P.
First Officer on F.27s 24/1/1982
Turner, Robert ‘Bob’
Previously flew with A.N.A. Joined the airline 10/1957. Last pilot to be employed by Guinea Airways prior to takeover by Ansett. Captain early 1960s on DC-3, CV-440 and F.27s. Retired having flown over 15,000 hours
Wall, J.
Captain on F.27s 11/6/1982. Group Discussion Leader circa 1984
Warwick, John W.
Captain. Transferred to A.N.A.
Weston, Raymond George 'Ray'
Ex R.A.A.F. and R.A.F. Joined Guinea Airways after WWII as First Officer on DC-3s. Resigned to join A.N.A. Flew with Garuda Indonesia in 1956. Joined Airlines of South Australia in 1960. Flew DC-3, CV-440, P.166B and F.27s. Training Captain F.27s. Retired in 1984 having flown some 19,500 hours
Wilcox, A.
Captain 1984
Wilson, Colin Roy
Captain. Resigned to join T.A.A.
Yoannidis, Kim Michael
First Officer on F.27s 2/9/1982

The original list was compiled by Gil White with later additions by Fred Niven